Loading Player...

Ak čítame Bibliu, načo potrebujeme kázanie? Túto otázku nám položila naša poslucháčka Lucia. Píše: "Dobrý deň, som študentka strednej školy. Mnohé vaše kázne ma požehnali. Mám otázku: Ak čítam Bibliu, prečo potrebujem počúvať kázne? Veľa ľudí zdôrazňuje dôležitosť čítania Biblie a hovorí, že je to najlepší priamy spôsob, ako mať vzťah s Bohom, zatiaľ čo keď počúvame kázanie, dozvedáme sa o vzťahu niekoho iného s Bohom.

Viem tiež, že prenikavé kázne môžu apelovať na naše emócie, ale počul som, že naša viera by nemala byť založená na emóciách. Je ťažké vysvetliť emocionálny vplyv - opísal by som ho ako inšpirujúci pocit, keď cítim Božiu lásku, Božiu veľkosť a som motivovaný k zmene. Ale keď tieto emócie vyprchajú, neviem, čo ďalej. Mal by som viac čítať Bibliu? Mal by som počúvať viac kázní, aby som opäť niečo cítil? Ale to odbočujem. Moja hlavná otázka znie: Prečo počúvať kázne, keď máme všetci Bibliu, ktorú si môžeme čítať sami?"


Dovoľte mi odpovedať na túto otázku dvoma spôsobmi.

Po prvé, pokúsim sa na základe Novej zmluvy ukázať, že Božím plánom a zámerom je, aby cirkev okrem Biblie, neomylného Božieho slova, viedli aj skúsení starší, nazývaní pastieri, dozorcovia alebo učitelia, ktorí sú obdarovaní viesť a učiť stádo.

Po druhé, odpovieme si na otázku, prečo Boh ustanovil, aby bežní členovia cirkvi, ktorí majú k dispozícii neomylnú Bibliu, počúvali, ctili, rešpektovali, nasledovali a tešili sa zo služby Slova prostredníctvom neomylného kázania božieho slova.

Pastieri stáda

Začnime teda s Božím plánom. Práve tento týždeň som pripravoval vyučovanie na 1.list Tesaloničanom 5,12-14. Musel som sa teda zaoberať touto otázkou skôr, ako som vedel, že bude položená. V texte sa píše:

Prosíme vás, bratia, aby ste si vážili tých, čo s námahou pôsobia medzi vami, sú vašimi predstavenými v Pánovi a napomínajú vás. 13 Nadovšetko si ich vážte a milujte pre ich dielo. Nažívajte medzi sebou v pokoji
V zbore je skupina ľudí, ktorí zbor vedú a vyučujú. Myslím si, že nasledujúci štrnásty verš, je adresovaný práve týmto učiteľom:

Napomíname vás však, bratia: usmerňujte neporiadnych, posmeľujte malomyseľných, ujímajte sa slabých, voči všetkým buďte trpezliví.

Z tohto textu som vyvodil jednoznačný záver, že apoštol Pavol píše Solúnčanom a dáva im veľkú zodpovednosť za službu slova v cirkvi. Odovzdáva ju povolaným ľuďom. Učiteľom hovorí, ako majú slúžiť slovom, a členom cirkvi hovorí, ako majú slovo prijímať a ako majú učiteľom preukazovať úctu.

Ďalej si prečítajme úryvok z 2 Timoteovi 4,1-2. Pre mňa ako pastora a kazateľa znamenal veľa. Pavol hovorí mladému Timotejovi, ktorého ustanovil za pastora v Efeze:
Hlásaj slovo, naliehaj vo vhodný i nevhodný čas, presviedčaj, karhaj, povzbudzuj so všetkou trpezlivosťou a ponaučením.

Toto je jasný príkaz Timotejovi: "Hlásaj Slovo. Hlásaj Slovo." Inými slovami, otázka nestojí tak, či si efezskí veriaci myslia, že majú poslúchať Timotejovo kázanie, keď majú neomylný list Efezanom. Otázka znie, či im Boh vo svojej dokonalej vôli hovorí, aby poslúchali Timotejovo kázané slovo. Pavol hovorí: "Timotej, káž im Slovo." Ak Boh prikazuje svojim pastierom kázať slovo, potom chce, aby ľudia aj počúvali ich kázanie.
Pozrime sa ešte na jednu pasáž - Ef 4,11-12. Kristus "dal niektorých apoštolov, niektorých prorokov, niektorých evanjelistov, niektorých pastierov a učiteľov, aby vyzbrojili svätých na dielo služby, aby budovali Kristovo telo".

Tento úryvok jasne hovorí, že vzkriesený Kristus ustanovil, aby zbory mali pastierov a učiteľov, ktorí prostredníctvom kázania a vyučovania pripravujú veriacich na dielo služby, na budovanie v láske a viere. Taký je Boží plán.

Päť dôvodov, prečo potrebujeme kázanie

Teraz prejdem k druhej časti odpovede. Prečo to Boh nariadil práve takto? Prečo ustanovil omylných (hovorím aj o sebe) ľudských učiteľov a kazateľov v cirkvi, aby učili a kázali ľuďom na základe neomylného Božieho slova, keď ľudia majú toto neomylné slovo k dispozícii? Uvediem päť biblických dôvodov.

1. Pastieri sú špeciálne obdarovaní na vyučovanie.

Podľa 1. listu Timoteovi 1:1 pastieri dostali dar vyučovania. Kazatelia a učitelia sú obdarovaní alebo uschopnení vyučovať, čo znamená, že majú túžbu, schopnosti a duchovnú rozvahu vidieť v Božom neomylnom slove veci, ktoré ostatní ľudia zreteľne nevidia.

2. Kázne nám pomáhajú lepšie porozumieť Biblii.

Pastori vo svojom vyučovaní a kázaní ukazujú ľuďom, ako pri čítaní Biblie vidieť práve tie veci, ktoré bežne nevidia. Kázanie je založené na Božom slove a dobré kázanie ukazuje na text Božieho slova, odkiaľ pochádzajú konkrétne učenia, aby tomu ľudia mohli sami porozumieť.
A keď vidia v texte prostredníctvom pastierovho kázania neomylný biblický odkaz, učia sa, ako mu môžu porozumieť sami pri svojom súkromnom čítaní. Vďaka vplyvu dobrého kázania môže byť osobné čítanie Biblie účinnejšie a prospešnejšie.

3. Kázanie prebúdza túžbu po Bohu.

Verné biblické kázanie označujem ako radostné vykladanie Božieho Slova. Výklad sa vzťahuje na vyučovanie a vysvetľovanie toho, čo nám Biblia skutočne odkazuje . Slovo radostný sa vzťahuje na kazateľa, ktorý vníma a vyjadruje dôležitosť toho, čo k nemu hovorí Biblia, božie Slovo. Kázanie teda zahŕňa videnie určitej pravdy v texte a zároveň radosť z jej poznávania.

To znamená, že tí, ktorí počúvajú takéto kázanie, budú mať časom nielen hlavu plnú nových myšlienok, ale v ich srdciach sa prebudí nová radosť z poznania novej božej pravdy k Bohu, jeho slovu, jeho cestám a jeho ľudu.

Možno si myslíme, že samotná Biblia stačí na to, aby v nás prebudila túžby a emócie, ktoré by sme mali ako kresťania cítiť. Pravdou však je, že to tak väčšinou nie je. Boh chcel, aby nás Božie veci inšpirovali, povzbudili, pokorili a usvedčovali prostredníctvom verného kázania založeného na moci Ducha.

Preto hovorí solúnskym učiteľom: "Potešujte malomyseľných." (1 Tes 5,14) Kázanie je zdrojom povzbudenia. Bohom inšpirované kázanie ovplyvňuje nielen myseľ, ale aj túžby.

4. Boh zachraňuje skrze bláznovstvo kázania.

Boh ustanovil, aby sa duchovne slepým ľuďom otvorili oči, aby k nim prišlo spasenie prostredníctvom omylného ľudského kázania neomylnej zvesti.
Pretože svet z prejavov Božej múdrosti nepoznal Boha svojou múdrosťou, zapáčilo sa Bohu zachrániť bláznovstvom tejto zvesti tých, ktorí veria.
(1.Kor 1, 21).

Možno si myslíme, že tento svet potrebuje iba Biblie, ktoré by Boh mohol hádzať ľuďom z lietadla. Ale Božím zámerom je, aby ľudia boli spasení prostredníctvom kázania biblickej zvesti, hlásania biblickej pravdy nielen prostredníctvom čítania Biblie. Bláznovstvo kázania, ku ktorému Boh používa kazateľov, je jedným z prostriedkov určených na záchranu hriešnika.

5. Slovo evanjelia potrebujeme počuť od iných veriacich.

Všetky štyri predchádzajúce body poukazujú na skutočnosť, že Boh chce, aby cirkev bola telom veriacich, ktorí sú navzájom na sebe závislí. Oko nemôže povedať ruke: "Ja ťa nepotrebujem. Mám Bibliu." V 1. Liste Korinťanom 12,21 sa píše: "Ale oko nemôže povedať ruke: 'Nepotrebujem ťa'."

Inými slovami, Boh určil, že vzájomnou službou údov cirkvi, ktorá vyvyšuje Krista, a je založená na jeho Slove, sa oslávi Ježiš Kristus pôsobením Ducha Svätého viac, ako keby ľudia iba čítali Bibliu a nepotrebovali iných veriacich k lepšiemu porozumeniu Božieho slova.

O tom to celé je, že Kristus je viac oslávený, keď cirkev spoločne robí veci tak, ako to určil Boh, ako keď jednotlivec robí veci podľa seba , mysliac si, že miluje a rozumie Biblii.

Podporte nás

Vaše príspevky pre vysielanie môžete posielať na účet:
Bankové spojenie: ČSOB, Horná 9, 975 50 Banská Bystrica, č.ú. 4006644972/7500,
názov účtu: HCJB GLOBAL SLOVAKIA,
IBAN: SK55 7500 0000 0040 0664 4972,
BIC: (SWIFT)CEKOSKBX

Kontaktné údaje

HCJB GLOBAL SLOVAKIA,
Na Starej tehelni 11, 974 01 Banská Bystrica
IČO: 45022283, DIČ 2022660849
Občianske združenie registrované Min. vnútra, reg.č. VVS/1-900/90-32345